Zāliens un tā veidi

Pēc pielietojuma zālienus var iedalīt vairākos veidos. Zinot šo iedalījumu, ir vieglāk izvēlēties konkrētai vietai piemērotāko zāliena sēkla maisījumu.

Zālienu veidi un sastāvi

1. Dekoratīvie zālieni: paredzēti privātmāju vai teritoriju apzaļumošanai, kur zāliena noslodze vērtējama kā vidēja.
Iespējamais sastāvs dekoratīvam zālienam:

• Universāls zāliens piemājas dārzu, vasarnīcu, parku apzaļumošanai. Sējas gadā intensīvi cero, labi nosedz augsni, daudzgadīgs. Izsējas norma 20 – 40 g/m2
Sastāvs:
sarkanā auzene 45-55 %
ganību airene 22-27 %
pļavas skarene 22-27 %

• Smalks un skaists zāliens pilsētas un piemājas dārzu apzaļumošanai, daudzgadīgs. Izsējas norma 30 – 40 g/m2
Sastāvs:
Stīgojošā sarkanā auzene 25-30 %
Sarkanā auzene 15-20 %
Ganību airene 20-25 %
Pļavas skarene 20-25 %

2. Parka zālieni: zālieni, kurus izmanto parkos un teritorijās, kur nav nepieciešamas augstas kopšanas prasības. Lielām platībām.
Iespējamais sastāvs parka zālieniem:

• Zāliens mauriņa ierīkošanai sausās, smilšainās augsnēs, izturīgs pret daļēju noēnojumu, daudzgadīgs. Izsējas norma 20 – 40 g/m2
Sastāvs:
sarkanā auzene 30-35 %
aitu auzene 30-35 %
niedru auzene 5 – 10 %
ganību airene 5 – 10 %
pļavas skarene 20-25 %

3. Sporta zālieni: Paredzēti teritorijām, kur iespējama zāliena mīdīšana vai arī, uz kuru vērsta pastiprināta mehāniska iedarbība. Piemēram, sporta laukumi pie skolām, aktīvās atpūtas zona pie privātmājām, viesu namiem, kafejnīcām u.c.
Iespējamais sastāvs sporta zālienam:

• Zāliens aktīvai izmantošanai. Izturīgs pret nomīdīšanu. Pēc bojājumiem – sala, sausuma, nomīdīšanas – ātri atjauno zelmeni, daudzgadīgs. Izsējas norma 30 – 40 g/m2
Sastāvs:
sarkanā auzene 15-20 %
ganību airene 50-60 %
pļavas skarene 20-30 %

4. Specializētie sporta zālieni: Paredzēti sporta un futbola laukumiem.

• Stadioniem. Zāliens iztur intensīvu slodzi, īpaši piemērots futbola stadionu ierīkošanai. Daudzgadīgs. Izsējas norma 40 – 50 g/m2
Sastāvs:
Ganību airene 50 %
Pļavas skarene 50 %

5. Ceļmalu un lielu teritoriju zālieni: Zālieni ar nelielām un/vai zemām kopšanas prasībām.

• Ceļa nogāžu un grāvmalu apzaļumošanai. Nostiprina augsni, veido noturīgu un biezu velēnu. Labi aug sausās smilts augsnēs, daudzgadīgs.
Sastāvs:
sarkanā auzene 45 %
pļavas auzene 30 %
aitu airene 20 %
pļavas skarene 5 %
Maisījuma izsējas norma: 15 – 20 g/m2

Ir sastopami vēl citi zālienu pielietojuma veidi, piemēram: zālieni ēnainām vietām vai puķu pļavas.

Kur iegādāties?

Tirdzniecības vietās iegādājamie zālieni ir fasēti gan maisos, gan nelielos iepakojumos. Uz iepakojuma ir norādīts sēklu sastāvs un arī pielietojuma veids. Ieteicams pievērst uzmanību sēklu izcelsmes vietai un arī paša maisījuma ražotājam, jo svarīgākais ir iegādāties sēklu maisījumu, kurš jau pielāgots attiecīgajiem klimatiskajiem apstākļiem. Tas nozīmē, ka vislabāk ir izvēlēties zālienu sēklas, kuras audzētas tepat Latvijā vai Latvijas apstākļiem līdzvērtīgā klimatiskajā zonā.
Ja esat nolēmuši uzticēt zāliena ierīkošanu profesionāļiem, tad atstājiet zāliena izvēli viņu ziņā. Ilggadēja pieredze ļaus izvairīties no nejaušībām un iegūsiet maksimāli labu rezultātu.

Cik maksā zāliena sēklas?

Atkarībā no zālienu sēklu maisījuma, cenas var svārstīties no 1,80-6,00 LVL par vienu kilogramu sēklu. Cena atkarīga no konkrētā maisījuma pielietojamības un procentuālā sēklu sastāva maisījumā.  Jāatceras, ka dārgs zāliens nenozīmē skaists zāliens nākotnē. Svarīga ir pareiza izvēle. Savukārt, izvēli nosaka Jūsu vēlmes, zāliena plānotā pielietojamība, augsnes īpašības un daudz citi faktori, kurus, ierīkojot zālienu, jāņem vērā.

Jautājiet profesionāļiem!

SIA „Gartens” speciālisti ar prieku palīdzēs Jums izdarīt pareizo izvēli. Iespējamas gan konsultācijas, gan arī pašu sēklu piegāde un iestrāde. Skaists un piemērots zāliens nav tikai sapnis, tā ir realitāte, ja uzticaties speciālistiem ar ilggadēju pieredzi.

Apskatu sagatavoja: SIA „Gartens” projektu vadītājs, Māris Gailis
Apskata sagatavošanā izmantota www.seklas.lv publicētā informācija.