Siltumnīcas tīrīšana

Lai katru gadu izaudzētu veselīgu un bagātīgu ražu, siltumnīcu ir nepieciešams sagatavot nākamā gada sezonai.

Vispirms nepieciešams novērtēt siltumnīcas kopējo stāvokli – kas ir audzēts, ko audzēs nākamajā sezonā un vai uz augiem ir bijušas slimības vai kaitēkļi. Pēc tam ir jāsāk veikt siltumnīcas tīrīšanu. Tīrīšanu veicam rudenī (novembrī), jo tad augu patogēniem vēl ir aktīva vielmaiņa, tādēļ tie ir jutīgāki pret dezinfekciju. Tīrīšanas darbus sāk no siltumnīcas augšas virzoties uz leju – notīrot arī grīdu un priekštelpas.

Ja nav augstspiediena mazgātāja, polikarbonāta siltumnīcu var mazgāt ar siltu sodas ūdeni un pēc tam viegli pārbraucot virsmai ar mīkstu audumu vai sūkli. Ja ir augstspiediena mazgātājs, siltumnīcu var mazgāt tāpat ar sodas ūdeni. Pēc tam pagaidīt pārdesmit minūtes ļaujot, lai sodas ūdens iedarbojas, un tad noskalo ar ūdens strūklu. Šis līdzeklis ne tikai labi nomazgā polikarbonātu, bet arī dezinficē siltumnīcu. Turklāt tā paliekas, nonākot uz augsnes, nekaitē augiem. Nedrīkst aizmirst, ka ir jāmazgā siltumnīcas ārpuse un iekšpuse.

Siltumnīcas augsnes dezinfekcija parasti tiek veikta pavasara sākumā pirms sēšanas (stādīšanas). Tās mērķis ir sagatavot siltumnīcas augsni drošai augu augšanai – tas ievērojami mazinātu slimību un kaitēkļu izplatību. Viens no veidiem ir lāpstas dziļuma augsnes slāni likvidēt un to aizvietot ar jaunu, turklāt bagātinot to ar augsnes piedevām. Vēl ir, iespējams, nelielās siltumnīcās augsni aplaistīt ar karstu (vārošu) ūdeni

Kā ekonomiska alternatīva, augsni var mainīt tikai audzēšanas traukos. Ja siltumnīcā ierīkota laistīšanas sistēma, arī to nepieciešams iztīrīt no netīrumiem un augu atliekām un apaugumiem.

 

Raksta autors: Agnese Ločmele