Pavasara puķu stādīšana – atraitnītes

Pavasara puķu stādīšana – atraitnītes

Ilgi gaidītais pavasaris ir klāt, un tā vien gribas izrotāt savu sētu vai balkonu ar košām pavasara puķēm.

Šobrīd stādaudzētavās ir pieejams plašs sortiments pavasara puķēm – dažāda veida atraitnītes (visu iespējamo dabā esošo krāsu, lielziedu, sīkziedu, nokarenās), ilggadīgās mārpuķītes, meža neaizmirstules, mīlīgās suņmēles, prīmulas, smaržīgās vijolītes u.c. Visbiežāk izvēlas atraitnītes, jo tās ir aukstumizturīgas, pieticīgas un ļoti košs akcents pavasarim. Atraitnītes ir puķes, kas vislabāk jūtas vēsumā, tāpēc tās savu krāšņumu parāda līdz Jāņiem. Vēlāk tās strauji pāraug un nozied, tad tās parasti nomaina pret citām vasaras puķēm. Atraitnītes no aukstuma nebaidās, tās spēj izturēt līdz pat -5°C, pacieš arī nelielu sniega segu. Pēc aukstuma tās liekas nedaudz novārgušas, bet tiklīdz dienā uzspīd saule, tās ātri atgūstas.

Atraitnītes dobēs var sākt stādīt līdzko ir iespējams sagatavot zemi. Tās vislabāk aug vidējā smilšmāla vai mālsmilts augsnē, kur ir pietiekami daudz mitruma un barības vielu. Stādot dobē, augsni iepriekš vajadzētu ielabot ar kompostu vai bagātinātu kūdras substrātu, kam jau klāt pievienoti līdzekļi mitruma saglabāšanai un mēslojums. Stādot traukos, izmanto balkona augiem paredzēto substrātu.

Kādus stādus izvēlēties?

Stādīšanai izvēlas kvalitatīvus stādus – bez bojātām lapām vai pelēkās puves pazīmēm, labi attīstītu sakņu sistēmu (ar baltām saknītēm) un ar daudz aizmetušiem ziedpumpuriem. Augu stādīšanas attālums ir 15-20 cm. Nedrīkst pārblīvēt stādījumu, jo sliktas gaisa apmaiņas dēļ, var sākties pūšana. Kvalitatīvs stāds pēc iestādīšanas dobē vai puķu kastē, ātri atkopsies un sāks intensīvi ziedēt. Svarīgi, lai tiktu nodrošināts vienmērīgs mitrums un mēslošana. Augus laista pēc vajadzības 2-3 reizes nedēļā, bet mēslot sāk pēc mēneša, pietiks, ja vienu reizi nedēļā laistāmajam ūdenim klāt pievienos kādu komplekso pilnmēslojumu, piemēram, Vito. Lai atraitnītes ilgstoši un skaisti ziedētu, tām ir regulāri jāizkniebj noziedējušie ziedi.

Atraitnītes balkona kastēs un arī puķu dobēs var stādīt dažādās kombinācijās, dažādos krāsu salikumos un rakstos, tās var stādīt kopā arī ar citām šajā laikā ziedošām pavasara puķēm, piemēram, mārpuķītēm un neaizmirstulītēm.
Mēs, Gartens komanda, atraitnītes katru gadu stādām Siguldas pilsētas apstādījumos un, protams, daudzās privātmāju dobēs un balkonu kastēs.
Lai izdodas!

SIA “Gartens” darbu vadītāja Anda Petrova