Košā vasaras puķu dobe

Nekas nav salīdzināms ar emocijām, ko vasarā sniedz krāšņi ziedošs dārzs. Vasaras puķes – salīdzinoši viegli kopjamas, spilgtas un dzīvespriecīgas, padarīs skaistāku jebkuru dārzu.

Par vasaras puķēm sauc puķes, kas ir krāšņas un ziedošas vasarā. Daļa no tām savā dabiskajā augšanas areālā (piemēram, begonijas kuru izcelsme nāk no Dienvidamerikas) ir daudzgadīgas, bet mūsu klimata ziemas apstākļos neizdzīvo. Daļa no tām tiešām ir viengadīgas – gada laikā uzdīgst, izaug un nobriedina sēklas.

Lai vasaras puķes ātrāk uzziedētu, ziemas vidū var sākt audzēt dēstus no iegādātām sēklām. Šādus dēstus ārā var izstādīt ārā vēlā pavasarī, kad beigušās salnas, līdz pat agram rudenim un tā nestajām pirmajām salnām. Lai būtu pārliecība par to, kādas puķes izskatīsies izaugot, sēj veikalā pirktas, nevis pašu vāktas, sēklas.

Vasaras puķes var stādīt visdažādākajos veidos – dobēs, pilsētu parku un ielu stādījumos, iekarināmos puķu podos, balkonu puķu kastēs, podos, kurus var pārvietot. Īpaši dekoratīvi izskatās vasaras puķu paklājdobes, veidojot dažādas ziedu un krāsu kombinācijas, rakstus. Vasaras puķes var arī stādīt jau esošā ziemciešu dobē kā papildinājumu.

Ļoti vienkārši krāšņu dobi var izveidot, tirgū vai veikalā iegādājoties jau ziedošus stādus un izstādot tos pēc savas patikas. Vasaras puķes stādot dekoratīvos, lielos podos, to atrašanās vietu varēs mainīt pēc vajadzības. Podam piemērota būs vienkārša augsne, uz kuras maisa rakstīts “Vasaras puķēm”. Risinājums ar vasaras puķēm podos un balkonu puķu kastēs ir piemērots pilsētniekiem, kuriem sava dārza nav.

Vasaras puķu kopšanā galvenais ir laistīšana. Sausā vasarā tās jāaplaista reizi vai pat divas dienā. Lieliski, ja dārzā ir ierīkota lietus ūdens savākšanas sistēma. Mīkstais lietus ūdens tām būs vispiemērotākais. Puķēm arī patiks, ja tās baros – gan ar minerālmēsliem, gan organisko mēslojumu. Lai vasaras puķes skaisti ziedētu, tām jānokniebj visi vecie ziedi. Tām, kurām ir pavisam sīki ziedi, noziedējušos ziedus laiku pa laikam nogriež ar šķērēm. Stādot augus paklājdobē, tiem nedaudz nolauž galotnīti, lai puķēm veidotos kuplāks cers.

Vasaras puķes, kas labi iederēsies podos:

Cinnija (Zinnia elegans) ‘Giant Double Mixed’; Nakts floksis (Zaluzianskya capensis) ‘Midnight Candy’; Dārza kanna (Canna indica) ‘Purpurea’; Eņģeļtaure (Brugmansia); Nemēzija (Nemesia strumosa) ‘Sundrops Mix’; Pelargonija (Pelargonium peltatum decora) ‘Dark Pink’; Petūnija, jeb surfīnija (Petunia atkinsiana, surfiniai).

Puķes paklājdobes veidošanai:

Zemās samtenes (Tagetes) ‘Naughty Marietta’; Amarants (Amaranthus) ‘Velvet Curtains’; Alises (Alyssum) ‘Wonderland Mulberry Mixed’; Dālijas (Dahlia pinnatai) ‘Dwarf Double Mixed’, Cinnijas (Zinnia elegans) ‘Jazz’, Lobēlijas (Lobelia x speciosa) ‘Fan Mixed’, Agerāts (Ageratum houstonianum) ‘Blue Danube’ u.c.