Augļu un dārzeņu saglabāšana ziemai ir gandrīz katra dārznieka sapnis. Vasarā svaigu augļu un dārzeņu netrūkst, bet lai ziemā to klāsts neizsīkst – jādomā par to laikus. Ja tiks uzglabāta vērtīgā raža, varēs ar to mieloties arī gada aukstākajos mēnešos. Lielāks vai mazāks, zem mājas vai kā atsevišķa būve, bet ar iespēju saglabāt izaudzēto ražu.
Saldēt var gandrīz jebkurus dārzeņus vai augļus un ogas. Saldējot pārtikas produktus, tie saglabā savas īpašības 6 – 12 mēnešus, pārējos gadījumos atkarībā no temperatūras tās zūd dažu nedēļu vai pāris mēnešu laikā. Ieteicams, dārzeņus vispirms saldēt plānā kārtā, pēc tam sabērt trauciņos un nolikt saldētavā ilgākai uzglabāšanai – tā produkti sasalst straujāk un pasargāti no apledošanas.
Svaigos dārzeņus, augļus, ogas var sasaldēt, konservēt, žāvēt vai noglabāt nepārstrādātus pagrabā. Pareizi uzglabājot produktus to vērtīgās uzturvielas zudumā neiet. Istabas temperatūrā var glabāt konservētus produktus, graudaugu produktus, žāvētus augļus un tējas. Lai saglabātu to kvalitāti, ir nepieciešama sausa, tīra un vēsa vieta. Ja tuvāko divu dienu laikā svaigos dārzeņus, ogas vai augļus nesanāks izmantot – tos labāk sasaldēt.
Kartupeļi
Kartupeļus vislabāk uzglabāt vēsā telpā ar zemu mitruma līmeni. Mitrums veicina priekšlaicīgu kartupeļu asnošanu. Kartupeļi jāglabā tādā veidā, lai augša un apakša ir labi ventilēta. Tāpat tie ir jātur tumsā, jo gaismas ietekmē veidojas zaļi, veselībai kaitīgi plankumi. Nepareizi glabāti kartupeļi zaudē tajos esošo C vitamīnu. Kartupeļu vēlamā temperatūra ir 4 – 6 grādi.
Āboli
Ābolus jākārto ar kātiņiem uz augšu koka plauktos, ietītus papīra dvieļos vai saliktus koka kastēs. Āboli arī labi uzglabājas lielos kartona augļu paliktņos. Pārliecinieties, ka augļi nesaskaras un starp tiem nav bojātu, jo pat viens bojāts ābols var, sabojās visu krājumu. Ābolus var uzglabāt aptuveni sešus mēnešus pēc novākšanas.
Bumbieri
Bumbierus jāglabā tāpat kā ābolus. Lieciet tos glabātavā, kamēr tie vēl cieti. Bumbieriem vispiemērotākās būs vēsas un mitras telpas, kur temperatūra ir +1 līdz +3 C robežās. Ņem vērā, lai līdzās bumbieriem neglabātos arī kartupeļi, jo tie izdala vielas, kas paātrina augļu nogatavošanās procesu. Arī augļus vēlams ietīt papīrā, tad tie glabāsies vēl labāk.
Burkāni
Burkānus un citas saknes glabājiet kastēs, kas pildītas ar mitrām smiltīm. Vispirms noņemiet visas lapas. Burkānus var glabāt arī polietilēna maisos, virs tiem uzberot 5 – 6 centimetru biezu kārtu mitru zāģu skaidu un maisu aizsienot. Toties turiet burkānus tālu no āboliem, kas izdara gāzi – etilēnu. Tā veicina sakņu bojāšanos.
Ķirbji un kabači
Ķirbjus vai kabačus novietojiet uz lielām plastmasas paplātēm tā, lai tie nesaskartos. Ķirbji un kabači jāglabā sausā telpā.
Kāposti
Kāpostus sasieniet kopā ar kātiem un paceliet tos uz virvēm. Ja iespējams, ar galviņām uz leju. Tos arī var glabāt koka plauktos ar labu vēdināšanu.
Tomāti
Tomāti ilgāk paliek svaigi, ja tos glabā atsevišķi, nesaskaroties vienam ar otru. Rudenī tos var pat noplūkt zaļus kopā ar lakstiem. Sasiet tomātus kopā un pakārt vēsā, ventilētā vietā. Pēc laiciņa būs pie zariem nogatavojušies tomāti.
Sīpoli un ķiploki
Sīpolus un ķiplokus jākaltē uz režģa plauktiņa saulē vairākas dienas. Pēc tam pakariet atsevišķi ar galvām uz leju. Sasieniet sīpolus garās franču stila bizēs vai pakariet tos iepirkumu tīkliņos. Glabājiet vēsā vietā un, kad vajadzīgs sīpols vai ķiploks, to vienkārši nogrieziet. Nekad neglabājiet sīpolus ledusskapī vai aizvākotā plastmasas traukā, jo tādējādi tie ātri kļūst mīksti un var sapelēt.
Raksta autors: Agnese Ločmele