Jūnijs – skujkoku dzīvžogu veidošanas mēnesis

Jūnijs – skujkoku dzīvžogu veidošanas mēnesis

Dzīvžogs ir ne tikai praktisks aizsegs pret vēju, troksni un ziņkārīgiem skatieniem, bet arī estētisks dārza elements, kas piešķir videi formu un struktūru. Lai tas izskatītos veselīgs, kupls un koptēls būtu harmonisks, ir svarīgi to veidot pareizi – un tieši jūnijs ir viens no svarīgākajiem mēnešiem skuju koku dzīvžogu kopšanā.

Kāpēc dzīvžogu nepieciešams veidot jau no stādīšanas brīža?

Lai dzīvžogs veidotos blīvs un vienmērīgs, tā veidošana jāsāk jau pirmajā gadā pēc iestādīšanas. Tas palīdz augiem attīstīt ne tikai virsējo daļu, bet arī veidot stiprus sānzarus, īpaši apakšējā daļā, kur blīvums bieži mēdz ciest.

Pareiza forma – veiksmīga augšana

Sākotnēji dzīvžogs veidojams trīsstūra formā, kur apakšējā daļa ir platāka par augšējo. Šāda forma nodrošina, ka apakšējiem zariem pietiek gaismas un tie nebojājas vai neiznīkst. Turpmākajos gados formu var pakāpeniski pielāgot līdz trapeces formai, vai – ja ir vēlme – precīzai ģeometriskai formai, piemēram, apaļai vai taisnstūrainai.

Biežākā kļūda. Steidzoties ātri iegūt augstu dzīvžogu, īpašnieki mēdz to neveidot, bet vienkārši ļaut augt. Kad sasniegts vēlamais augstums, dzīvžogs izskatās neviendabīgs, apakšējā daļā atklājot resnus, tukšus stumbrus bez sānzariem. Tādu formu vēlāk atjaunot ir ļoti grūti vai pat neiespējami.

Skuju koku apgriešanas laiks un regularitāte

Skuju koku dzīvžogiem ir svarīgi ievērot konkrētu apgriešanas grafiku:

  • Pirmā apgriešana. Jūnija sākumā – nogriež pavasarī izveidojušos dzinumus.
  • Otrā apgriešana. Augustā – koriģē augumu un saglabā izvēlēto formu.

Lapu koku dzīvžogi savukārt prasa biežāku apgriešanu – ik pēc 2–3 nedēļām, saīsinot jaunpienesumu apmēram par pusi.

Praktiski padomi perfektai formai

  • Izmanto aukliņu vai līmeņrādi, lai panāktu taisnu virsmu un vienādu augstumu visā dzīvžoga garumā.
  • Apgrieztie zari un dzinumi noteikti jāizņem no dzīvžoga krūma iekšpuses, jo, mitrumā iestrēguši, tie var veicināt slimību attīstību.
  • Vēlams izmantot asu un tīru griežamo inventāru, lai nebojātu dzīvās augu daļas.

Mēslošana un kopšana

Lai dzīvžogs augtu spēcīgs un zaļš, regulāra mēslošana ir tikpat svarīga kā griešana. Tas jādara līdzīgi kā pārējiem augiem:

  • Izvēlies mēslojumu, kas bagātināts ar slāpekli pavasarī un kāliju rudenī, lai nostiprinātu augu pirms ziemas.
  • Karstā, sausā laikā neaizmirsti arī laistīt, īpaši jaunus stādījumus.

Skuju koku dzīvžogs prasa pacietību un rūpes, bet rezultāts ir tā vērts – skaists, blīvs, simetrisks zaļš mūris, kas kalpo gadiem ilgi. Sāc to veidot laikus, ievēro pareizu griešanas ritmu, un Tu iegūsi vienmērīgu un veselīgu dzīvžogu, kas būs dārza rotājums visās sezonās.