Bruģēšana, ceļu, celiņu un laukumu izbūve.

Bruģēšana, ceļu, celiņu un laukumu izbūve.

Jebkuras cilvēka izmantotas teritorijas labiekārtojuma pamatā ir piebraucamie ceļi, celiņi un laukumi. Tiem ir liela funkcionālā un arī estētiskā nozīme. Glīti piebraucamie ceļi, patīkami celiņi un ērti laukumi patiks gan pašiem, gan tos novērtēs Jūsu viesi un apmeklētāji. Neapšaubāmi, galvenā nozīme celiņiem un ceļiem ir to ērtums lietošanā, kopšanā un ilgmūžībā. Šī brīža tendences liecina, ka segumam jābūt praktiskam un viegli kopjamam.

Izvietojuma izvēle:
Svarīgi, no izmaksu viedokļa, ir rast pareizu risinājumu piebraucamo ceļu, celiņu un laukumu
izvietojumam. Jāparedz kurā vietā būs tikai kājāmgājēji, un kur brauks auto, pie tam vieglie vai smagie
auto. Pareizu segumu izvietojumu vislabāk uzticēt kādam ainavu veidošanas speciālistam, jo tas pārzina
gan segumu slodzes, gan ceļu platuma normatīvus, kas neļaus kļūdīties ceļa vai laukuma lieluma
aprēķināšanā.

Seguma izvēle:
Ceļu, celiņu un laukumu segumus var iedalīt trīs kategorijās

  1. Cietie segumi: ietilpst betona segumi, asfaltbetons, betona plāksnes, granīta plāksnes, betona un granīta bruģis, klinkera bruģis, koka bruģis.
  2. Irdenie segumi: grants, šķembas, tenisīts, atsijas, kā arī dažādu materiālu maisījumi, kā saistvielu izmantojot mālu vai dolomīta atsiju.
  3. Citi segumi: dēļi, gumija( rotaļu laukumi), stiprinātie zālieni u.c.

Lai izdarītu izvēli jāvadās no praktiskajiem un estētiskajiem apsvērumiem. Būtu ļoti nesaprotami, ja auto stāvvieta tiktu veidota no dēļu klāja, bet gājēju celiņš no asfaltbetona. Tātad izvēles pamatā būs praktiskais pielietojums. Cietie segumi izmaksā vairāk, taču to uzturēšanas izmaksas ir mazākas. Bet no estētiskā viedokļa ne visur iederas cietie segumi, piemēram parkos irdenie segumi labi iederas. Taču irdenie segumi pavasaros uzrūgst, un reizi 3-5 gados, jāatjauno virskārta. Vienu no irdenā seguma veidiem(HanSegrand) var apskatīt Ķemeru atjaunotajā parkā.

Segumu ierīkošana:
Lai uzliktais segums kalpotu ilgstoši un to nebūtu jālabo ik gadu, svarīgi ir ievērot pareizu ierīkošanas metodiku. Tā nav sarežģīta, tomēr cilvēkiem bez pieredzes un atbilstoša aprīkojuma var radīt zināmas problēmas. Tāpēc, labāk šos darbu uzticēt speciālistiem, bet, lai Jūs spētu speciālistus uzraudzīt, jeb veikt sava pasūtījuma izpildes kontroli ir nepieciešams zināt dažas pamatlietas.

Segumu izbūve:
Sasalstošā zemes slāņa noņemšana (auglīgā augsne, māli, velēna). Parasti tas ir 20-30cm dziļumā, bet tas var būt arī 1m un vairāk.
Pamatnes blietēšana(izmanto speciālus blietēšanas instrumentus kā vibrobliete vai ceļa rullis)
Ģeomateriāla ieklāšana(ģeorežģis vai ģeotekstils). Nav obligāti, bet vēlams, jo palielina nestspēju.
Šķembu slāņa ierīkošana(izmanto dolomīta vai granīta šķembas). Parasti dolomīta šķemba, jo tā lētāk.
Slāņa biezums 10-25cm pēc noblietēšanas. Biezums atkarīgs no paredzētās slodzes. Gājējiem līdz 10cm, vieglajiem auto 15cm, kravas transportam līdz 30cm.
Izlīdzinošā kārta. Nepieciešama, lai iegūtu līdzenu virsmu bruģa ieklāšanai. Grants, grants-cementa maisījums vai dolomīta sīkšķemba. Slāņa biezums vidēji 5cm.

Seguma ieklāšana:
Seguma malas nostiprina ar iepriekš izbūvētām apmalēm, vai piemūrējot malas ar betonu. Irdeno segumu pamatni sagatavo līdzīgi, cietā seguma vietā ieber irdeno materiālu.
Svarīgi!
Gan cietajiem, gan irdenajiem segumiem jāveic visu kārtu blietēšanu. Izņēmums ir betons, un lielās betona plāksnes.
Jebkuram segumam ir jābūt garenkritumam un šķērskritumam, lai uz seguma nekrātos ūdens un neveidotos bruģa iesēdumi.

Seguma izmaksas:
Cenas ir atkarīgas no seguma pielietojuma veida un izvēlētajiem materiāliem, bruģa raksta, kā arī no ieklāšanas sarežģītības pakāpes. Standarta pelēkas krāsas bruģis, kas paredzēts nelielām slodzēm izmaksā 45eur/m2. Tātad vidēji bruģēšanas izmaksas jārēķina 45-60eur/m2.

Jautā speciālistam!
Lai izdarītu pareizo izvēli attiecībā uz seguma veidu, tā funkcionalitāti un aprēķinātu izmaksas, konsultējies ar SIA ‘’Gartens’’ speciālistiem.
Guntars +371 26 425 199