Automātiskās laistīšanas sistēmas ierīkošanas principi

Automātiskās laistīšanas sistēmas ierīkošanas principi

Savvaļā zālājs aug bez speciālas kopšanas un laistīšanas, jo savvaļas augi ir piemērojušies augsnes un klimata īpatnībām. Turpretim cilvēki savos piemājas dārzos ir iecienījuši dekoratīvas zāliena sugas, kurām, lai tās būtu veselīgas un glītas, nepieciešama īpaša kopšana un laistīšana.

Automātiskās laistīšanas ierīkošana

Lai racionāli ieprojektētu precīzas laistīšanas sprinkleru (laistīšanas sistēmas galviņu) atrašanās vietas, nepieciešams pārzināt dārza plānojumu. Aplaistāmajā teritorijā tiek iekļauts zāliens, celiņi un zema auguma augu grupas.  Ēkas, nepiederošas teritorijas, liela auguma augu grupas un laukumi bez zāliena netiek laistīti.

Laistīšanas sistēmu ierīko, kad veikta zemes planēšana (nekādā gadījumā pirms tam), jo tad ir zināms dārza reljefs. Laistīšanas caurules zemē atrodas diezgan sekli, aptuveni vienas līdz divu lāpstu  dziļumā, tāpēc ir ļoti būtiski apzināt pareizo dziļumu.

Laistīšanas sistēmu iespējams ierīkot gan dārzā, kas vēl tikai tiek ierīkots, gan jau izveidotā dārzā. Automatizēto laistīšanas sistēmu, protams, daudz vieglāk būs ierīkot vēl tikai topošā dārzā, jo zemes rakšanas darbus var veikt pirms zāliena ierīkošanas. Laistīšanas sistēmu ierīkojot jau esošā dārzā, zāliena velēna rūpīgi tiek izņemta, ievietota šļūtene un velēna atlikta atpakaļ. Aptuveni divu nedēļu laikā zāliens atgūs sākotnējo izskatu.

Ņemot vērā iespējamo laistīšanas rādiusu, sprinkleru atrašanās vietas jāieplāno ar rezervi, lai laistāmās vietas pārklātos, nevis tikai saskartos, atstājot neaplaistītus laukumus. Laistīšanas rādiuss sprinkleriem parasti ir 2,5 – 10 m. Īpaši svarīgi to ir ievērot vējam pakļautos dārzos, jo pretvējā var neizdoties nolaistīt līdz vēlamajai vietai.

Automātiskās laistīšanas specifikācija

Ja dārzā ir trūdvielām bagāta melnzeme, ar laiku zeme nedaudz nosēdīsies. Šajā gadījumā jāraugās, vai laistīšanas galviņas, kas miera režīmā atrodas zem augsnes līmeņa, nav pacēlušās virszemē. Tā kā sprinkleri parasti ir izgatavoti no plastmasas, ja tie atrodas virszemē, tos var nejauši nopļaut ar zāles pļāvēju.

Automātiskās laistīšanas sistēmas datorā iespējams uzstādīt, kurā laikā tā ieslēgsies, cik ilgi darbosies un kad izslēgsies. Iespējams ieprogrammēt dažādus režīmus, atkarībā no saimnieku vajadzībām. Tādā karstā un sausā vasarā, kāda bija 2018. gada vasara, noderīga ir pakāpeniska laistīšana, sagatavojot augsni ūdens uzņemšanai.

Plānojot laistīšanas sistēmas iegādi, jārēķinās, ka tai nepieciešamais ūdens daudzums būs 60 l/min, nepieciešamais spiediens – 3-4 atmosfēras.

Lai samazinātu ūdens spiediena zudumus līdz minimumam, svarīgi piemeklēt atbilstošu caurules diametru. Jāatceras – jo lielāks caurules diametrs, jo mazāki spiediena zudumi caurulē.

Tas, cik izmaksās automātiskā laistīšanas sistēma, ir atkarīgs gan no katras platības sarežģītības, sadrumstalotības un lieluma. Automātiskās laistīšanas sistēma sastāv no vadības bloka, kurā ieprogrammēts laistīšanas cikls, caurulēm un sprinkleriem.

Kā jebkurai tehniskajai lietai, arī laistītājiem ir detaļas, kuras pēc zināma laika varētu būt jāmaina. Mainīšanai nepieciešamie elementi ir iegādājami atsevišķi un to nomainīšana ir samērā vienkārša.

Automatizētās laistīšanas sistēmas priekšrocības:
  • Nodrošina regulāru mitruma padevi
  • Nodrošina vienmērīgu mitrumu visā platībā
  • Minimāls laika patēriņš
  • Šļūtenes nav redzamas
  • Augsta laistīšanas precizitāte

Iegādājoties automātiskās laistīšanas sistēmas aprīkojumu, nepieciešams konsultēties ar laistīšanas sistēmu speciālistiem par sistēmas ierīkošanas un detaļu izvēles niansēm.

Raksta autors: Elizabete Mendziņa