Zāliena vertikulēšana

Iestājoties pavasarim, jāveic pirmie zāliena kopšanas darbi. Viens no svarīgākajiem un darbietilpīgākajiem darbiem ir zāliena vertikulēšana. Pavasarī zāliena kopšanas darbiem jāpievērš īpaša uzmanība. Ja pareizi veiksiet zāliena kopšanu, nodrošināsiet sev glītu un veselīgu mauriņu visas sezonas garumā.

•    Vertikulēšana

Zāliena vertikulēšana ir augsnes virskārtas retināšana, kā arī zāliena zelmeņa iztīrīšana no atmirušās, nopļautās zāles, sūnas, skujām, lapām. Vertikulējot arī tiek izrautas daļa no platlapju nezālēm. Pēc vertikulēšanas zāliena sakņu sistēmai tiek uzlabota skābekļa piekļuve un ūdens apgāde, kā arī barības vielu nokļūšana. Zāliens būs noturīgāks pret slimībām un kaitēkļiem.
Ar vertikulēšanu var atdzīvināt vecus, nekoptus zālienus, kā arī uzturēt kvalitāti un veselīgumu labi koptos zālienos. Gadījumos, kad zāliens iesēts par biezu, vertikulēšana palīdzēs ātrāk atjaunot optimālo zāliena blīvumu.

•    Kad jāveic zāliena vertikulēšana?

Pavasarī  pēc sniega nokušanas un augsnes virskārtas nožūšanas. Parasti tas ir sākot no aprīļa līdz maija beigām. Ja ir nepieciešams to veikt arī rudenī, tad jāvadās, lai pēc vertikulēšanas zāliens līdz salnām vēl pagūst atjaunoties, nostiprināties. Mitrās vietās un vietās, kur augsne stipri sablīvējusies, zāliena vertikulēšanu veic katru gadu. Normālos augšanas apstākļos to jāveic ik pēc 2- 4 gadiem.

•    Izmantojamā tehnika

Izmanto speciālus vertikulierus, kas irdina augsni aptuveni 4 cm dziļumā, netraumējot velēnu. Tas veic irdināšanu vienmērīgi visā platībā. Pēc zāliena vertikulēšanas ar grābekli jāsavāc  izkasītā zāle, zari, saknes. Labi noderēs lapu grābeklis ar cietiem zariem vai parastais grābeklis.

•    Kā pareizi vertikulēt?

Zāliens jāvertikulē divos virzienos. Vispirms iziet vienā virzienā, tad savāc izkasīto zāli. Tad iet vēlreiz – krusteniski, atkal savācot visu izkasīto. Ja nepieciešams, procedūru var atkārtot, kamēr zāliena zelmenis ir tīrs.
Vertikulējot jāseko, lai katra nākamā izietā sleja pārklājas ar iepriekšējo.
Pēc izkasīšanas ar vertikulieri jāsavāc viss liekais – vecā kūla, zari, saknes. To jāizved vai nu uz komposta kaudzi vai kādu citu vietu ārpus zāliena.
Ja nepieciešams, jāveic zāliena piesēšana, vietās kur ir izveidojušies tukši laukumi.
Pēc visām veiktajām darbībām zāliens jānomēslo ar ātrās iedarbības mēslojumu, kas satur slāpekli (pavasara mēslojums).

Veiksmi darbos!
SIA “Gartens” darbu vadītājs Juris Pučurs

Vertikulieris ir pieejams SIA “Gartens” dārza tehnikas nomā –  ar savācējgrozu vai bez. Par iespējām iznomāt, sazinieties ar nomas vadītāju (mob. 26497336, e-pasts: noma@gartens.lv)
Ja nav prasmju vai vēlēšanās to darīt pašiem – piedāvājam arī zāliena sakopšanas pakalpojumus.