Viengadīgās puķes – izvēle, stādīšana, kopšana

Viengadīgās puķes – izvēle, stādīšana, kopšana

Vasaras puķes ir viengadīgi, ziedoši augi, kas rudenī nosalst vai novīst un iet bojā. Tās izceļas ar bagātīgu un krāšņu ziedēšanu, kas ir spilgts akcents privātajos dārzos un pilsētas apstādījumos. Viengadīgās vasaras puķes aug tikai vienu sezonu, tāpēc ir iespēja katru gadu pārveidot dobes, balkona kastes vai puķu podus pēc saviem ieskatiem un fantāzijas, eksperimentējot ar dažāda veida sugām, krāsām un šķirņu salikumiem. Vasaras puķu dažādība ir tik liela, ka no šīs grupas augiem var izvēlēties katrai vietai piemērotāko.

Viengadīgo puķu izvēle

Vairums vasaras puķu vēlas daudz saules siltuma, tāpēc šādi augi jāstāda atklātā, saulainā vietā – dienvidu pusē, kur saule ir no agra rīta līdz vakaram. Šādās vietās labi jūtas dažāda veida leduspuķes, pusdienziedes, Kalifornijas ešolcijas, alises u.c. Ir vēl daudz vasaras puķu, kas labi jūtas saulainās vietās, bet ar nosacījumu, ka tās saņem ūdeni pietiekamā daudzumā. Tādas ir samtenes, cinnijas, saulespuķes, kreses u.c. Vasaras puķes, kam patīk augt pusēnā ir Vallera balzamīnes, pundura rudbekijas, fuksijas, puķu tabakas, vasaras dālijas. Pusēnu mīlošajiem augiem nevajag dot pārāk daudz barības vielas, kā arī tās ir jūtīgas pret lielu mitrumu. Šiem augiem regulāri jānolasa vecie ziedi un bojātās lapas, lai pasargātu no dažādām augu slimībām, piemēram, miltrasas un puves. Ēnainās vietās tradicionālās vasaras puķes nemīl augt. Šādās vietās tās izstīdz, slikti aug un zied maz vai nemaz. Šādās vietām labāk izvēlēties dažāda veida papardes vai citus augus.

Vispārējs izņēmums ir vienas no visizturīgākajām vasaras puķēm – leduspuķes (Begonia semperflorens). Tās lieliski jūtas gan pilnā saulē, gan pusēnā un arī ēnā. Tādēļ tās izmanto dažāda veida apstādījumos, gan atklātās, reprezentatīvās dobēs, gan arī kapsētu apstādījumos.

Viengadīgo puķu stādīšana

Vasaras puķes audzēšanai pielieto divus paņēmienus – sēšanu pa tiešo dobē vai izstādīšanu ar dēstiem. Pa tiešo sagatavotās dobēs var sēt vasaras puķes, kam ir īss veģetācijas periods, piemēram, magones, ešolcijas, kliņģerītes, kreses, arī saulgriezes.u.c. Šis ir vienkāršākais variants, kā var ātri aizpildīt lielus laukumus puķu dobēs, taču jārēķinās, ka dekorativitāte atsevišķiem augiem nebūs ilgspēlējīga.

Visbiežāk vasaras puķes stāda ar iepriekš izaudzētiem vai audzētavās nopirktiem dēstiem. Jāievēro, ka vasaras puķes stāda paliekošā vietā, kad ir beigušās pavasara salnas. Daži augi ir ļoti jūtīgi pret pavasara auksto vēju, kāds mums Latvijā nereti ir novērojams tieši maija mēnesī, tāpēc visdrošāk vasaras puķes stādīt ir maija baigās un jūnija sākumā. Pirms dēstu stādīšanas ir nepieciešams rūpīgi sagatavot stādāmo vietu. Augsni var uzrakt vai lielākās platībās uzfrēzēt ar zemes frēzi. Stādāmajā vietā ir nepieciešams iestrādāt pamatmēslojumu – kompostu, bagātinātu kūdru, slieku biohumusu vai kompleksos minerālmēslus. Katrs to dara pēc savām iespējām. Jāatceras, ka viengadīgo puķu mūžs ir īss, tāpēc tām labi augšanas apstākļi ir jānodrošina tieši pirms izstādīšanas, lai tās varētu strauji augt un krāšņi ziedēt.
Stādīšanas attālumi katrai sugai ir atšķirīgi, bet ir svarīgi ievērot stādīšanas attālumu, kādu ir rekomendējis dēstu audzētājs. Tas ir nepieciešams tādēļ, lai stādījums neveidotos pārāk blīvs, kas var veicināt dažādu augu slimību izplatību.

Viengadīgo puķu laistīšana un kopšana

Pēc iestādīšanas augi ir rūpīgi jāsalaista un vienmērīga mitruma uzturēšana ir ļoti jāievēro pirmajās nedēļās pēc stādīšanas, lai notiktu ātrāka sakņu attīstība un ceru sakuplošana. Arī pārējā veģetācijas laikā, augi jānodrošina ar mitrumu un barības vielām. Visbiežāk papildmēslošanai vasarā izvēlas šķidros mēslošanas līdzekļus, ko pievieno klāt laistāmajam ūdenim. Reizēm cilvēkiem šķiet, ka vasaras puķēm pietiek ar pamatmēslojumu, ko pievieno tieši pirms stādīšanas, bet tā nav pareiza pieeja. Vasaras puķes ir ēdelīgas, tām īsā brīdī ir jāizveido liela masa un jāveido krāšņi ziedi, tāpēc tās ātri patērē barības vielas un līdz rudenim ar pamatmēslojums noteikti barības vielas nepietiek. Augi sāk ciest no bada un savu krāšņumu zaudē. Tāpēc, lai vasaras puķes būtu krāšņas līdz pat rudenim, tās ir nepieciešams piebarot ar mēslojumu vismaz reizi nedēļā. Daudzi audzētāji, mēslošanas līdzekļus pievieno pat katrā laistīšanas reizē.

‘’Gartens” komanda katru gadu iestāda tūkstošiem vasaras puķu pilsētas apstādījumos un privātdārzos, dažādās kombinācijās un krāsu salikumos. Krāšņās dobes priecē garāmgājējus līdz pat rudens salnām. Visizteiksmīgākie ir stādījumi Siguldas un Jelgavas ielās, parkos, skvēros.

Veiksmi darbos!

SIA “Gartens” darbu vadītāja Anda Petrova