Vecu dārzu restaurācija

Dārza restaurēšana

Uzreiz gan jāsaka, ka tipiskam dārza īpašniekam bez priekšzināšanām restaurēt novecojušu dārzu būs visai sarežģīti un laikietilpīgi.  Vislabāk šo atbildīgo darbu uzticēt profesionāļiem. SIA “Gartens” komanda maksimāli īsā laikā var jūsu dārzam piešķirt otro elpu.

Padomi dārza restaurācijā:
  • Veiciet dārza vizuālo novērtējumu. Svarīgi saprast, kas Jūs neapmierina savā dārzā – par lielu izauguši koki, izpletušies vai novārguši krūmi, zāliens, neērti bruģa celiņi, novecojis rotaļu laukums utt.
  • Saplānojiet veicamos darbus. Saprotiet, ko spēsiet pats paveikt un kurus tomēr uzticēsiet speciālistiem.
  • Jums noteikti ir pa spēkam augu apgriešana, pārstādīšana, nonīkušo augu izņemšana un jaunu augu piestādīšana. Bieži vien apstādījumos atrodas arī kāds lielāks kokaugs, kas ir izaudzis tik liels, ka noēno lielu daļu zem tā augošo apstādījumu. Tas atņem tiem iespēju normāli attīstīties (uzņemt saules enerģiju, barības vielas, ūdeni utt). Izvērtējiet, ko iesākt ar šiem lielajiem kokaugiem. Labākais risinājums būs veikt profesionālu vainaga samazināšanu. Bet, ja nolemjat, ka tik liels kokaugs vairs neiederas Jūsu dārzā, veicama tā nozāģēšana.
  • Lai nozāģētā koka celms ilgi nebojātu Jūsu dārza vizuālo izskatu, ir iespējams šo celmu izfrēzēt 40 cm dziļumā ar īpaši šim nolūkam paredzētu celmu frēzi. Celmu frēzi iespējams iznomāt SIA “Gartens”. Kad esat tikuši galā ar celmu, izvāciet safrēzētās skaidas, vietu piepildiet ar melnzemi, noblietējiet, nogrābiet un būsiet ieguvuši gludu, sakoptu vietu, iespējams kādam Jums vēlamam augam.

Augu kopšana

Augiem augot un izplešoties, dobes noteikti jāpaplašina, veicot apdobes līnijas izmaiņas. Viens no veidiem, kā izveidot vizuāli kvalitatīvas un plastiskas pludlīnijas ir vispirms ar lāpstu vai kāju ievilkt aptuvenu jaunās dobes malas līniju. Tad ņemt garo (50 m) mērlenti un, uzmanīgi izvelkot, izlocīt pa ievilkto līniju. Novērtējiet šo līniju no attāluma, veiciet korekcijas un, ja izskatās korekti, ar apdobju lāpstu var sākt apdobes attduršanu pa konkrēto līkni. Kad esat atdūruši, sadaliet atdurto velēnu kvadrātiņos un ar liekšķeri noņemiet. Vēlreiz novērtējiet un pielabojiet jaunizveidoto dobes malu. Taisnas dobju malas atdur līdzīgi, tikai vispirms nomēra vienādus attālumus dobju galos, piemēram, no sētas, atzīmē iespraužot zemē armatūras, stingri novelk auklu un atdur taisnu līniju.

Kad esat visus augus apgriezuši, nepieciešamos nomainījuši, pārstādījuši uz vēlamajām vietām, izveidojuši jaunas apdobes, atjaunotās dobes atlicis tikai izravēt, pabarot, saliet un uzklāt, piemēram, priežu mizu mulču 5-7 cm biezā kārtā.

Tāpat, Jums noteikti ir pa spēkam atjaunot savu zālienu. Zāliena vertikulēšanu ieteicams veikt no aprīļa līdz jūnija beigām. Vertikulēšana ir zāles velēnas sagriešana 4cm dziļumā. Ar šo procesu tiek panākta augsnes virskārtas retināšana, tiek veicināta gaisa apmaiņa un nodrošināta labāka ūdens uzsūkšanās augsnē, tiek stimulēta jaunu sakņu veidošanās.

Vertikulēsanas procesā zāliens tiek atbrīvots no atmirušajām augu daļām un dažādiem organiskajiem atkritumiem, kas sakrājušies augsnes virskārtā. Vecākos dārzos vertikulēšāna būtu jāveic vismaz 2x gadā. Pēc zāliena vertikulēšanas, veic zāles nogrābšanu, atlieku aizvākšanu, zāliena piesēšanu tukšajās vietās un mēslošanu. SIA “Gartens” ir iespējams gan iznomāt vertikulieri, gan vienoties par profesionālu darbu izpildi Jums vēlamajā laikā.

Lai veicas darbos!

SIA “Gartens” darbu vadītāja Dzintra Drozdecka