Rudens – lapu sezona

Dārza kopšana rudenī

Kad vasaru nomaina rudens, mēs pamanām dārzā pirmās nokritušās lapas. Sākumā tās nemaz netraucē, bet vēlāk jau zālienā un dobēs sakrājas vesels lapu paklājs. Ko ar tām iesākt?

Bieži vien cilvēki izvēlas lapas sagrābt un sadedzināt. Šādi rīkojoties, iepriekš vajag noskaidrot, vai to atļauj pašvaldības saistošie noteikumi. Lapu dedzināšana daudzviet ir aizliegta, jo tā ir ugunsbīstama un gaisā veidojas biezs dūmu mākonis, ka reizēm liekas, ka svaiga gaisa ciematiņā vairs nav, jo teju vai katrā pagalmā deg lapu kaudze. Tāpēc cilvēkiem ir rūpīgi jāpārdomā, vai nav kāds cits lapu savākšanas veids.

Lapu kompostēšana

Mēs, SIA Gartens komanda, lapas vācam lielos apjomos un nogādājam tās uz kompostēšanas vietu. No apstādījumiem lapas tiek rūpīgi izgrābtas ar grābekļiem, bet no zāliena, tās savācam ar tehniku. Izmantojam Kubota STV 32 traktortehniku, kas aprīkota ar zāles un lapu savācējgrozu. Zāle tiek rudenī pēdējo reizi nopļauta un savākta kopā ar visām lapām. Lielajos parkos un skvēros nokritušās lapas lielās kaudzēs savācam ar lapu pūtēja Husqarna palīdzību. Vietām šāda nopļautā zāles un lapu masa tiek atstāta uz zāliena, jo tā ir bagāta ar barības vielām, ko nākamajā sezonā, augi varēs izmantot augšanai.

Privātajos dārzos ieteicams savāktās lapas likt komposta kaudzē, pievienot Biokompostētāju, un pēc gada iegūto masu varēs izmantot dārza mēslošanai. Kompostēt vienīgi nevajadzētu augļu koku lapas, kas nereti satur dažādus augu slimību ierosinātājus. Šīs lapas būtu ieteicams savākt maisos un nodot atkritumu savācējiem.

Ja vien neesi ļoti pedantisks cilvēks, kam traucē, katra nokritusī lapa, tad nesatraucies par nokritušajām lapām, augiem tā ir ziemas sega, kas palīdz labāk pārziemot. Klinšrozīšu, spireju mazās lapiņas var atstāt pie augiem, tās ātri sadalās un ir labs trūdvielu avots. Lapas noteikti vajadzētu aizvākt no klajeniskajiem skujeņiem, jo lapu mitruma dēļ, var sākties skuju pūšana. Sagrābtās lapas var izmantot arī kā sedzējmateriālu ziemcietēm. Tās var uzlikt kādu 5-10 cm biezā slānī virs mazāk ziemcietīgām puķēm, tādējādi augiem būs vieglāk pārziemot. Pavasarī, kad palicis siltāks, šo slāni uzmanīgi nogrābj nost.

Pie SIA Gartens jūs varat veikt arī nepieciešamās tehnikas nomu.

Lai veicas darbos, SIA Gartens!