Paklājzāliens – ierīkošanas specifika

Paklājzāliens – ierīkošanas specifika

Iepriekšējo sezonu tendence liecina, ka mūsu klienti arvien vairāk izvēlas paklājzāliena ieklāšanu. Kas tajā ir tik īpašs, ka tiek izvēlēta tieši šī tehnoloģija?
Ierīkojot paklājzālienu, tiek panākts tūlītējs efekts. Īsā laikā jūs iegūsiet veselīgu, kvalitatīvu un biezu zālienu bez nezālēm un kaitēkļiem, kā arī sakoptu teritoriju pēc būvniecības un citiem teritorijas labiekārtošanas darbiem. Paklājzāliens labi noderēs arī vietās, kur ir sarežģīts apkārtnes reljefs (nogāzes, ieplakas, ūdens tilpņu krasti u.c), kas pakļauts zemes erozijai. Zāliens ātri ieaugsies (ap 2 nedēļām) un nostiprinās ar saknēm esošo zemes reljefu.

Paklājzāliens ir vairāku gadu garumā pēc speciālas tehnoloģijas audzēts un kopts zāliens. Audzētavās zālienam tiek nodrošināta regulāra laistīšana, nezāļu apkarošana un zāliena mēslošana, iegūstot ideālu zelmeni. Parasti ieklāšanai izmanto 1 – 2 gadus audzētu paklājzālienu. Zāliens ar speciālu tehniku tiek nogriezts un sarullēts ruļļos, kurus pēc tam ir var ērti transportēt un ātri ieklāt paredzētajā vietā.

Sagatavojam augsni

Ielabojam augsni 10- 20 cm dziļumā. Izrokam grunti un iepildam auglīgo melnzemi. Svarīgi izvēlēties pareizo melnzemi. Zālienam ideāli, ja melnzemei ir piejauktas smiltis noteiktās proporcijās. Nekādā gadījumā neizvēlieties kūdrainu melnzemi. Melnzemi izlīdzina ar lāpstām un grābekļiem, pēc tam noteikti tā jāpieveļ, lai neveidojas bedres.

Paklājzāliena ieklāšana

Pēc zemes pievelšanas un nolīdzināšanas var veikt paklājzāliena ieklāšanu. Svarīgi, lai zemes virsma būtu līdzena un stingra, bez iesēdumiem. Zālienu sāk klāt no vienas malas, katru nākamo velēnas sloksni piesitot klāt iepriekšējai. Ieklātām velēnas sloksnēm cieši jāpieguļ viena otrai, lai griezuma vietas saulē neizkalst. Jāseko arī līdzi, lai salaiduma vietas nepārklājās, savādāk šuvju vietās zāles sāks pūt. Paklājzālienu ieklājot nogāzēs, velēnas sloksnes vajadzētu piestiprināt pie zemes ar āķiem, lai sloknes nenoslīd.
Kad zāliens ir ieklāts, noteikti tas kārtīgi jāsalaista un jāpieveļ ar zāliena rulli, lai paklājzāliena saknes maksimāli iespiežas esošajā melnzemē. Tas sekmēs labāku zāliena iesakņošanos.

Kopšana

Pēc zāliena ieklāšanas, tas kārtīgi un  regulāri jālaista aptuveni divas nedēļas. Pēc tam ievēro parastu laistīšanas režīmu. Mēslošanu veic līdzīgi sētajam zālienam – atbilstoši gadalaikam. Pļaušanu ieplāno aptuveni pēc nedēļas. Zālienu pļauj ne zemāk par 5 cm. Pēc trešās pļaušanas reizes, ja nepieciešams,  var pļaut jau zemāk.

Ņemot vērā specifisko un darbietilpīgo ieklāšanas procesu, iesakām šo darbu uzticēt profesionāļiem, lai panāktu vislabāko rezultātu.

Paklājzāliena priekšrocības:
•    Augstvērtīgs un un veselīgs zāliens bez nezālēm īsā laikā;
•    Nav nepieciešama sarežģīta kopšana;
•    Laba iespēja ātri sakopt teritoriju pēc būvniecības vai citiem labiekārtošanas darbiem;
•    Zālienu kvalitatīvi var ieklāt visu sezonu, sākot no agra pavasara līdz vēlam rudenim;
•    Var izmantot pie sarežģīta zemes reljefa un specifiskiem sporta laukumiem;
•    Zālienu pilnvērtīgi var izmantot jau pēc divām nedēļām.

Veiksmi darbos!
SIA “Gartens” darbu vadītājs Juris Pučurs